Reviseren, hergebruik, en het bijzondere van opgroeien in een familiebedrijf
Reviseren, hergebruik, en het bijzondere van opgroeien in een familiebedrijf
Aan het water in Wergea bevindt zich een bedrijf dat niet iedereen kent maar toch internationaal bekend is. Axtra is de grootste leverancier van gebruikte voorzetapparatuur voor heftrucks in Europa, en dát vanuit een loods in een klein Fries dorp. Aan het roer staan broer en zus Ronald en Martina Kruidhof, die het stokje hebben overgenomen van hun ouders.
Begonnen op een zolderkamertje
Het verhaal van Axtra begint in 1992, toen de ouders van Ronald en Martina het bedrijf oprichtten. Hun vader werkte al in de branche en zag een gat in de markt. “Gebruikte voorzetapparatuur bestond nog niet in Nederland,” vertelt Martina. “Laten we dat proberen, dacht hij.” Met een eerste opdracht voor een papierfabriek, rollenklemmen voor papierrol, en de bijbehorende factuur als startkapitaal begon het avontuur. “Ze zijn begonnen op het zolderkamertje. In 1995 kochten ze de eerste loods in Wergea.”
Ronald en Martina groeiden op tussen de machines. “Als kind gingen we mee in de auto naar Duitsland en hielpen we mee met bijvoorbeeld brieven invouwen en versturen” zegt Ronald. Martina herinnert zich hoe indrukwekkend ze die grote machines vond als klein meisje. “Op mijn stepje ging ik door de werkplaats. Zo imposant. Ik heb altijd geweten dat ik hier wilde werken.”
De naam Axtra is geen toeval. “Het moest met een A beginnen, want dan stonden we vooraan in de Gouden Gids,” lacht Martina. “Axe, oftewel bijl, is een hulpmiddel. En tra komt van trading. En het lijkt op extra, dat ook.”
Twee wegen, één bestemming
Toch liepen Ronald en Martina niet rechtstreeks het bedrijf in. Ze kozen elk hun eigen weg eerst en dat was geen toeval. “Je wilt ook even onder de vleugels van je ouders weg,” zegt Ronald. Hij werkte als heftruck chauffeur en laadmeester bij FrieslandCampina, was service engineer bij Ventura in Bolsward waar hij zelfs trainingen gaf in Japan, en werkte voor bedrijven als Enexis en Siemens. “Even bij een ander in de keuken kijken en daarmee veel ervaring opgedaan in coördinerende rollen.” In januari 2025 belde zijn vader opnieuw en Ronald twijfelde geen moment.
Martina kwam in 2011 bij het bedrijf, na een opleiding detailhandel in Leeuwarden. “Mijn vader belde en ineens zat ik hier als accountmanager en werd ik zo in het diepe gegooid.” Ze leerde het vak van de grond af, van collega’s en van haar ouders. “Je wilt jezelf bewijzen binnen het bedrijf en je wilt mee met de mannen. Dat had tijd nodig, maar inmiddels ben ik erin gegroeid en weet ik wat ik doe.” Vandaag de dag houdt ze zich bezig met inkoop, verkoop, buitendienst en marketing. “Ik verveel me geen dag.”
Ouderwets sleutelen, wereldwijd leveren
Wat doet Axtra precies? Dat is even uitleggen, erkent Martina. “Als ik op verjaardagen zeg: voorzetapparatuur voor heftrucks, dan kijken mensen je aan van: wat?” Ze lacht. “Alles vanaf het vorkenbord van de heftruck. Gebruikt, gereviseerd, verkocht of verhuurd.” Onze klanten zijn bijvoorbeeld havenbedrijven, recyclingbedrijven, gieterijen en papierfabrieken. De producten gaan overal over de wereld; Nederland, Europa, India, Suriname, Dubai. “Als we iets niet hebben, gaan we het zoeken en regelen we het. En dat je dat uiteindelijk kunt regelen, dát is leuk.”
Ronald omschrijft het treffend: “We zijn een stille kracht. Niemand verwacht dit van ons.” Met dertien medewerkers, waarvan zes op kantoor en zeven in de werkplaats, doet Axtra wat veel grote bedrijven niet lukt: de grootste voorraad gebruikte voorzetapparatuur ter wereld beheren. “We vergeten dat weleens,” zegt Ronald. “Je doet soms alsof je vrij klein bent. Maar met dit kleine, vaste team doen we grootse dingen.”
De kracht van het bedrijf zit in het reviseren: kapotte of verouderde apparatuur wordt volledig opgeknapt en opnieuw in gebruik genomen. Het groene logo is daarom ook geen toeval. “Hergebruik is superduurzaam. Dat zijn we steeds meer gaan uitdragen.”
Samen het stokje overnemen
Hun ouders hebben inmiddels een adviesrol. De dagelijkse leiding is aan Ronald en Martina. “Als we ergens tegenaan lopen, kunnen we altijd bellen,” zegt Ronald. Martina vult aan: “Met mijn ouders sparren, daar krijg ik energie van. Dat is het mooie aan een familiebedrijf, je doet het echt samen.”
Ronald ziet zichzelf als verbinder. “Ik vind het mooi dat we kunnen voortzetten wat onze ouders hebben neergezet. En dat je dat met je mensen kunt doen, als team, dat is fantastisch.” De grootste uitdaging? Personeel vinden, mee gaan met de tijd en automatiseren waar het kan. “En het familiebedrijf behouden. Dat telt ook.”
Pittoresk aan het water
Klanten die Axtra voor het eerst bezoeken, zijn vaak verrast. “Ze vinden het al heel leuk om in Wergea te komen,” vertelt Martina. “‘Pittoresk, aan het water.’ We hadden iemand uit India die het hier ‘wonderful’ vond.” Ronald herkent dat gevoel. “De saamhorigheid in het dorp is voelbaar. Wat ik leuk vind is dat er overdag veel reuring is, maar daarna stilte. Dat is het mooie aan Wergea.”
Axtra is geen luid aanwezig bedrijf in het dorp, maar draagt wel bij via sponsoring. Via Zakelijk Wergea hopen ze dat meer mensen gaan begrijpen wat er precies gebeurt achter die gevel aan het water. “Veel mensen kennen ons niet,” zegt Ronald. “Dat mag wat ons betreft wel veranderen.” Want wie eenmaal weet wat Axtra doet, begrijpt meteen waarom het bedrijf al meer dan dertig jaar bestaat. Het begon met een rollenklem voor een papierfabriek. En zoals Martina zegt: “Daar eindigt het ook mee. We ontvangen iedereen met open armen en houden dat graag vast, net als de klem.”

